ROZHOVOR

Objevování sám sebe - kdo vlastně jsem?

            Rozhodly jsme se připravit si pro naše čtenáře rozhovor s různými členy LGBTQ+ komunity o coming outu, sexualitě a Valentýnu. Někdy není lehké přijít na to, kým jsme, co se nám líbí nebo proč některé věci chceme tak, jak je chceme. Život je plný objevování, zkoumání a učení se. Proto si myslíme, že bychom mohli tímto rozhovorem pomoci lidem, kteří si nejsou jistí, nebo nevědí kde začít. Ať už je člověk jakýkoli, má právo milovat a být milován.


Rozhovor s námi udělali tři lidé - student naší školy Miroslav Kovář, studentka SZŠ Adéla Flašková a bratr naší redaktorky Jan Fišmistr.


V kolika letech tě napadlo, že bys mohl být gay?

Miroslav Kovář

Pamatuji si na to jen matně, mohlo mi být třeba 13. Stalo se to zrovna u toho, když mi spolužáci na základní škole ukazovali heterosexuální porno. Můj veškerý zájem se přikláněl k hercům než herečkám.

Jan Fišmistr

To se asi takhle říct nedá, že by napadlo, člověk to tak nějak tuší odjakživa. Vždycky jsem věděl, že se mi líbí kluci, ale nechceš si to přiznat, jelikož to společnost nepřijímá. Člověk to na sobě začne nejvíce pociťovat v pubertě.

Měl jsi o sobě již dřív tušení, že se ti líbí stejné pohlaví?

Jan Fišmistr

Jak říkám, ve školce tohle nikdo neřeší. Jsi prostě děcko a užíváš si to, ale jak přijde puberta a střední a tak, je to úplný zlom, jak se k tomu postavíš. Děti orientaci neřeší, za to puberťáci jsou zlí, a tam je ten zlom. Hodně homosexuálů si myslí, že čím později přijdou s coming outem, je to lepší, ale to si nemyslím.

Co bys vzkázal/a těm, kteří chtějí podporovat LGBTQ+, ale nevědí jak?

Miroslav Kovář

Pokud vážně chtějí podporovat LGBTQ+ komunitu, tak ať podepisují petice za rozšíření práv pro lidi z téhle komunity. Ať chodí na Prague pride. Existuje mnoho institucí a charit vyloženě zaměřených na podporu LGBTQ+ komunit, možností je spoustu, stačí se zajímat.

Jan Fišmistr

Upřímně nevím. Podporovat se dá mnohými prostředky, ať už podepsáním petice za homosexuální sňatky, až po to, že může založit nějakou organizaci na podporu třeba puberťáků. Stačí otevřít google a ten už poradí.

Myslíš si, že je v ČR dobrá reprezentace LGBTQ+, nebo se s tím člověk moc v médiích nepotká?

Miroslav Kovář

Nemyslím si, že by v ČR byla zrovna ideální reprezentace LGBTQ+ komunity. Není ale zase ani ta nejhorší, Polsko nebo Rusko je na tom podstatně hůř. Myslím si, že by se v Česku měla rozšířit práva pro naši komunitu a zkusit více vzdělávat obyvatelstvo o diskriminačních problémech vůči LGBTQ+ komunity.

Jan Fišmistr

V médiích se s ní člověk moc nesetká asi nikde, ale myslím si, že to není tak špatné. Mě spíše štve, že se nemůžeme brát jako normální pár. Že jsme prostě jen registrovaní! Jinak máme dobrou propagaci, máme i Pride! V nějakých zemích je to bráno furt jako nemoc, a to mě taky štve.

Co bys poradil/a těm, kteří si nejsou svojí sexualitou jistí?

Adéla Flašková

Dala bych tomu určitě čas. Také jsem si dříve nebyla jistá a doopravdy jsem udělala nejlíp, že jsem tomu dala čas.

Jan Fišmistr

Jak říkám já, zkusit se má v životě všechno 🙂. Jako takhle, nikdo nejsme 100% homosexuál nebo heterák, vždy je tam nějaké procento, že se ti někdo líbí i stejného pohlaví. Ale kdo si není jistý, tak ať zkusí třeba nějakou seznamku a jen flirtovat, třeba se mu to zalíbí.

Udělal/a jste coming out, nebo je vaše sexualita tajemství?

Adéla Flašková

Přála bych si, aby věci jako "coming out" vůbec neexistovaly a nikdo by nemusel přiznávat svoji orientaci. Každopádně ano, svým blízkým jsem svoji orientaci přiznala.

Miroslav Kovář

Coming out jsem udělal. Nebudu lhát, nebylo to vůbec lehké. Nevím jak ostatní, ale já nad tím přemýšlel 2 měsíce v kuse, jak to chci udělat, jakým způsobem to chci sdělit a hlavně - jak na to zareaguje moje rodina. Naštěstí to dopadlo relativně dobře. Většinou mi řekli, že už to stejně dávno věděli.

Jan Fišmistr

Coming out jsem udělal a byl to nejvíce osvobozující pocit na světě, to se asi ani nedá popsat.

Co bys poradil/a těm, kteří se bojí udělat coming out?

Adéla Flašková

Pokud se na to necítíš, tak bych určitě chvíli počkala do doby, kdy ohledně toho budeš víc sebevědomější a nebudeš se bát. Dodá ti to víc důvěry a celá ta situace bude méně stresující. A pokud se bojíš, že by ostatní na tebe změnili názor, tak za to ten člověk nestojí a nemá cenu si ho dále držet v životě.

Miroslav Kovář

Určitě je důležité si to pořádně promyslet. Bohužel jsem se setkal s pár kamarády, kteří neměli takové štěstí jako já a bylo by pro ně lepší to vůbec raději neříkat. To ale neznamená, že vás chci odrazovat, to vůbec! Je důležité vědět, nebo aspoň předpokládat, jak by vaše rodina zareagovala. Pokud víš, že s tím tvá rodina nemá problém, tak se nemusíš ničeho bát. Bohužel se ale stále v dnešní době stává, že s tím rodina nesouhlasí a je pro toho člověka mnohem lepší v tu chvíli o tom mlčet, dokud se neodstěhuje od rodičů.

Měl/a jste již partnera? Jestli ano - utvrdilo vás to ve vaší sexualitě? Naplnilo to vaše očekávání?

Miroslav Kovář

Ano, partnera jsem měl. Moje očekávání sice byla naplněna a utvrdilo mě to v tom, že jsem gay, ale ten vztah byl totální fiasko 😃. Bylo mi 16 a pořádně jsem netušil, co jsem chtěl. Teď mi bude 20 a už vím, takže pokud mohu poradit, počkejte se vztahy a nejdřív poznávejte sami sebe!

Jan Fišmistr

Ano, mám i teď partnera. Žijeme spolu a jako říct "naplnilo to očekávání" asi nejde. Máme světlé dny, kdy se milujeme, ale taky se dokážeme pohádat kvůli kravině. Prostě takový je vztah, je to hodně o kompromisu a pochopení druhého člověka, a hlavně tam musí být ta jiskra🙂

A jestli mě to utvrdilo v mojí sexualitě nemůžu říct, já jsem s barvou ven přišel už dávno a přítel teprve nedávno, takže spíše to utvrdilo jeho.

Pokud máš přítele/přítelkyni - jak spolu zvládáte období pandemie?

Adéla Flašková

S radostí mohu říct, že období pandemie zvládáme velice obstojně! Sice bych samozřejmě byla radši, kdyby situace byla normální a mohly bychom se vídat častěji, ale na druhou stranu člověk chodí do školy, má mnohem víc povinností a možná by toho času také moc nezbylo.

14. února bude Valentýn, máš něco na tento svátek lásky v plánu?

Miroslav Kovář

Vzhledem k tomu, že je pandemie, tak radši nic vymýšlet nebudu. Budu asi jen doma v posteli jíst čokoládu, koukat na romantický seriály a představovat si, že jsem to mohl být já!

Jan Fišmistr

Valentýn neuznáváme, prostě to, že máš milovat člověka jen jeden den v roce, je blbost, máš ho milovat furt, i když ti ten člověk leze na nervy, ale ty víš, že ho prostě miluješ.

No, jelikož je korona a máme lock-down, tak budeme asi doma. Ale kdyby nebyl, tak půjdeme do nějaké restaurace a dáme si pěknou véču.

Fotografie z Prague Pridu v roce 2019.


autorky: Kratochvílová Aneta, Bydžovská Kateřina, Viktorie Chmelíková

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky