VÁŠ NÁZOR

Kdo byl Svatý Valentýn? 

Valentýn, svátek všech zamilovaných, se slaví každý rok 14. února. Jak ale tento svátek vůbec vznikl? Křesťanská historie zná tři postavy světců nesoucích jméno svatý Valentýn. Z nich dvě mohou mít souvislost s oslavami svátku svatého Valentýna.

Jedna legenda hovoří o Valentinovi, který byl odsouzen na smrt za napomáhání k útěku mučených křesťanů z římského vězení. Podle bájného příběhu se tento Valentýn během svého věznění před smrtí zamiloval do dívky. Té pak před svou smrtí napsal milostný dopis, který zakončil podpisem ... od tvého Valentýna. Možná odtud pochází zvyk předávání milostných psaní a valentýnských přání.

Ten známější svatý Valentýn žil ve 3. století a podle legendy vykonával svou službu ve starověkém Římě. Claudius II., vládce Říma, usoudil, že lepšími vojáky jsou nezadaní muži. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje, a proto vydal zákaz oddávání mladých mužů. Svatý Valentýn však se zákazem nesouhlasil a tajně i nadále mladé páry oddával. Byl však odhalen a odsouzen k smrti. Rozsudek byl vykonán 14. února. Od té doby je romantický svátek každý 14. únor slaven.


autorka: Michaela Chalupecká 

Svíčka za maturitu 

Před ministerstvem školství v pátek 5. 2. 2021 hořely desítky svíček. Zapalovali je středoškoláci, kteří jsou nespokojení s úpravou maturitních zkoušek v souvislosti s epidemií.

U vchodu svítily desítky svíček, které studenti zapalovali symbolicky za svoje maturity. Podle zástupce iniciativ studentům vadí, že se na zkoušky nemohli kvůli dlouhé distanční výuce dostatečně připravit.

Letošní maturanti nebyli ve školách osm měsíců. Dostatečně se tak nemohli připravovat například studenti z praktických oborů. Zrušení slohové části je skoro zbytečné, jelikož se na to nemusí skoro připravovat.

Ministr školství Robert Plaga minulý týden oznámil, že se u maturit na jaře podobně jako loni zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů se prodlouží čas a ústní zkoušky zůstanou. Praktické zkoušky budou moct ředitelé škol nahradit jinou formou, případně je posunout na léto. Můžeme ale studenty chválit, jelikož vyjadřují svůj názor, a to se velmi líbí i nám, že se jen tak nedají. Nebojí se, co tomu řekne okolí a prostě vystoupí z davu a vyjádří se.

Jaký je ale názor ostatních studentů, nejen maturantů?

My osobně si myslíme, že studenti, kteří letos končí školu mají absolutní právo na úpravu maturitních zkoušek, jelikož i po menších úpravách si myslíme, že je to velmi těžké. My sami si už teď nedokážeme představit, jak můžeme udělat maturitu, když vlastně skoro rok jsme doma a distanční výuka se nedá srovnávat s prezenční výukou. Na jednu stranu jsme rády, že nemusíme vstávat tak brzo, rozvrhneme si úkoly dle svého, nemáme skoro žádný stres a celkově jsme lépe naladěné, než kdybychom chodily do školy.

Nám třeťákům maturita pomalu klepe na dveře a už teď z toho máme strach a nedokážeme si ani představit, co musí prožívat studenti, kteří maturují letos. Proto jim držíme pěsti!

Kdyby Vás zajímaly různé demonstrace či akce, můžete se podívat na stránku www.praha.eu, kde najdete všechny předem nahlášené demonstrace a akce v Praze.

autorky: Johana Šoltésová, Elišk Gallerová 


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky